PIRAMIDA PRZEDSZKOLAKA

Sprawozdanie z realizacji zagadnień w ramach akcji Piramida Zdrowego  Przedszkolaka – „Jemy owoce i warzywa sezonowe”.

Po otrzymaniu  pakietu materiałów  przystąpiliśmy do realizacji programu. Nauczyciele podczas spotkań zespołu samokształceniowego zapoznali się z realizowaną tematyką. Każdy z nich otrzymał pakiet materiałów potrzebnych do przeprowadzenia zajęć . Rodzice podczas spotkań grupowych zostali poinformowani  o realizacji kolejnej edycji akcji Akademia Zdrowego Przedszkolaka. W „Kąciku dla Rodziców” zostały zamieszczone materiały dla rodziców na temat wartości odżywczych warzyw i owoców oraz na temat żywienia przedszkolaków i małych dzieci . Rodzice otrzymali ulotki  ,jak również  czasopismo „Wiem! Jak działają dzieci”. Rodzice bardzo przychylnie są nastawieni na realizację akcji  dotyczących promowania zdrowego stylu życia.  Panie z kuchni korzystają z   jadłospisów proponowanych przez państwo.  Nasze przedszkole jest nastawione na wprowadzanie do menu zdrowych  posiłków (np. panie same wykonują soki z warzyw , owoców , które otrzymujemy ze zdrowych ekologicznych upraw , robią jogurty , pieką ciasta  oraz przygotowują przyprawy , które wykorzystywane są do potraw- wegeta – specjalność przedszkola) . Dzieci mają w ciągu dnia 2 razy podawane różnorodne owoce.

Unikamy w przedszkolu podawania dzieciom słodyczy  oraz niezdrowych produktów.   Realizując  program AZP każdy z nauczycieli przygotował do tego odpowiednio salę - zostały wywieszone plakaty promujące  akcje , jak również wykonano odpowiedni wystrój sal. Podczas wycieczki do sadu , ogrodu  dzieci oswajały  się z warzywami, których często nie lubią, dowiadywały  się  skąd  biorą się warzywa, które części poszczególnych warzyw są jadalne. Miały  okazję zobaczyć, gdzie rosną i jak wygląda proces ich dojrzewania i zbioru .

W sadzie dzieci liczyły drzewa owocowe , zbierały jabłka , które później umieściliśmy w kącikach  przyrody. Podczas zajęć w( formie zabawy) dzieci rozpoznawały owoce i warzywa  po smaku i zapachu.  Często były to dla nich smaki nowe , nieznane . Przyzwyczajałyśmy nasze  dzieci do smaku warzyw i owoców ,które  są niezbędne w codziennej diecie. Dzieci dowiadywały  się od nauczyciela o witaminach w nich zawartych  oraz o tym, dlaczego są potrzebne dla prawidłowego rozwoju organizmu . Nauczyciele tłumaczyli dzieciom, że najzdrowsze są warzywa i owoce w postaci surowej, wtedy zachowują najwięcej witamin , a witaminy w procesie gotowania w dużej mierze wyparowują z warzyw. Wspólnie śpiewaliśmy piosenki o owocach i warzywach .Dzieci w grupach  samodzielnie przygotowały sałatki owocowe i warzywne, którymi poczęstowały panie w kuchni.

Przedszkolaki  przygotowywały na zimę przetwory z owoców i warzyw .Zostały one   później  poukładane na półeczkach w kąciku przyrody. Te działania sprawiły im wiele radości , dały poczucie „sprawstwa”.

Podczas jesiennego spaceru odwiedziliśmy miejscowy sklep , gdzie dzieci zakupiły owoce i warzywa , aby uzupełnić nimi nasze kąciki przyrody. Było wiele radości z faktu , że same płaciły pani ekspedientce i samodzielnie robiły te zakupy.

Dzieci wykonywały różne prace plastyczne dotyczące warzyw i owoców wykorzystując różne techniki plastyczne.

W przedszkolu został zorganizowany „Bal owocowo- warzywny”. Rodzice bardzo zaangażowali się do udziału w tej uroczystości. Przygotowali dla swych pociech pomysłowe i oryginalne stroje. Dzieci najpierw zaprezentowały się przed uczniami szkoły podstawowej , z którą współpracujemy. Odwiedziły kącik „Witaminka”, gdzie mogły się pobawić , zjeść owoce. Jury wybrało najbardziej pomysłowe stroje i zostały przydzielone nagrody. Głównymi nagrodami były ananasy .Każde  dziecko otrzymało  w tym dniu owoc ( różne owoce egzotyczne, czasami nieznane dzieciom).Na poczęstunek dla dzieci zostały przygotowane owocowe szaszłyki , sałatka owocowa oraz sok z marchewki wykonany przez panie kucharki.

Przy dźwiękach różnej muzyki dzieci bawiły się bardzo dobrze.

Na zakończenie realizacji tego programu dzieci udały się na wycieczkę do Puszczy Niepołomickiej , gdzie poznały  florę i faunę tych terenów. Odwiedziły Izbę Leśną , gdzie podziwiały ekspozycję zwierząt zamieszkujących tereny puszczy. Wysłuchały pogadanki pana leśniczego oraz  otrzymały pamiątkowe breloczki. Następnie w puszczy mierzyły grubość drzew , obrysowywały korę drzew , obserwowały przez szkła powiększające strukturę liści. Przedszkolaki dowiedziały się , w jaki sposób należy się zachowywać w lesie i  w stosunku do zwierząt w nim żyjących.

Po wycieczce na zajęciach wykonaliśmy z zebranych darów jesieni prace plastyczne  przestrzenne oraz rysunki o tematyce jesiennej. Układaliśmy puzzle zwierząt zamieszkujących pobliską puszczę .

Znaleźliśmy w Puszczy Niepołomickiej grzyby , które umieściliśmy również w kąciku przyrody. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób należy je zbierać.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z uczestnictwa w prowadzonych akcjach . Rodzice z dużym zaangażowaniem włączają się do udziału w realizacji  zagadnień , które obejmuje program. Dzieci na pewno poszerzyły  swoją wiedzę i umiejętności  dotyczące promowania zdrowego sposobu odżywiania.