PODRÓŻ DO MLECZNEJ KRAINY

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI AKCJI  „PODRÓŻ DO MECZNEJ KRAINY”

Na przełomie marca i kwietnia w ramach realizacji kolejnej edycji Akademii Zdrowego

Przedszkolaka, nasze przedszkolaki wyruszyły w „Podróż do Mlecznej Krainy”. O realizacji

programu „Podróż do mlecznej krainy” rodzice zostali powiadomieni za pomocą plakatu

informującego o tej akcji oraz kącika „zdrowego przedszkolaka” dla rodziców, który znajduje

się w szatni. Zamieszczone  w nim były artykuły nawiązujące tematycznie do realizowanej

akcji z prezentacji multimedialnej otrzymanej od Państwa. Program umożliwił również

budowanie dobrych relacji z rodzicami i pozyskiwanie ich jako sojuszników w realizacji

działań wychowawczych i profilaktycznych, prowadzonych przez nauczycieli

Pierwszy blok „Odkrywanie pięter piramidy żywienia przedszkolaka” spotkał się z wielkim zainteresowaniem wśród dzieci. Przyglądaliśmy się piramidzie żywienia dostarczonej przez Państwa w postaci plakatu, omówiliśmy jej budowę a następnie starszaki samodzielnie a młodsze dzieci w grupie ułożyły własną piramidę z elementów przedstawiających różne produkty i pokolorowały ją. Poznaliśmy bohaterów bajki pt. „Zwierzątka ze zdrowego zakątka - podróż do wnętrza piramidy”, których bardzo polubiliśmy i z wielką starannością rysowaliśmy. Nauczyli nas oni, że ważna jest urozmaicona dieta, czyli składająca się z produktów z każdego piętra Piramidy żywienia Przedszkolaka.

Drugi blok „Podróż do mlecznej krainy”, w którym omówiliśmy dokładnie  piętro z nabiałem. Dowiedzieliśmy się skąd bierze się mleko i dlaczego jest tak ważne w naszej codziennej diecie. Podczas warsztatów towarzyszył nam Hymn Mlecznej Krainy, który śpiewaliśmy z ogromnym zaangażowaniem. Między pogadankami i zajęciami plastycznymi towarzyszyły nam zabawy ruchowe, gdzie dzieci szczególnie upodobały sobie zabawę pt. „Nabiał” oraz „Wyścig nabiałowych koni”. Po raz kolejny wybraliśmy się w „Podróż po mlecznej krainie” z bohaterami „Zwierzątek ze Zdrowego Zakątka” po której ozdabialiśmy szablony zwierząt dających mleko. Przyglądaliśmy się również zwierzętom domowym (krowy , kozy ) w pobliskim gospodarstwie domowym.

Trzeci blok „Serowy zawrót głowy” poświęcony został serom. Dzieci dowiedziały się jak powstaje ser. Poznały mechanizm powstawania dziur w serze żółtym. Wiedzą , jak jest różnica pomiędzy serem białym i żółtym. Znają znaczenie sera w różnej postaci w codziennej diecie . Dzieci starały się wymieniać  różne rodzaje serów podając swój ulubiony. Wysłuchaliśmy  wiersz J. Kerna pt. „Wrona i ser” i   rozmawialiśmy na temat: skąd tak naprawdę biorą się dziury w serze?.  Nasze zajęcia były przeplatane zabawami  ruchowymi: np. „Uciekaj myszko do dziury”. Na podsumowanie zajęć dzieci obejrzały  film z serii:” Było sobie życie’ odcinek o układzie kostnym.

W czwartym tygodniu dzieci wzbogaciły wiedzę o pochodzeniu i wykorzystywaniu jajek oraz

ich wpływie na zdrowie.

Dzieci dowiedziały się skąd pochodzą jajka i dlaczego warto je spożywać. Przedszkolaki zdobyły wiedzę dotyczącą przyrządzania jajek na różne sposoby. Była też okazja przygotowywania własnych pisanek różnymi technikami tworząc w ten sposób dekoracje świąteczne. Zorganizowaliśmy  „Wyścig z jajem”, gdzie dzieci dbały o swoją sprawność fizyczną i koncentrację . Wysłuchaliśmy wiersza J. Brzechwy pt. „Jajko” i nauczyliśmy się go na pamięć .

Mamy nadzieję , iż przekazane wiadomości wzbogacą dzieci w zakresie tematyki zdrowego odżywiania .

Koordynator: Anna Wątorek