32-007 Zabierzów Bocheński

Wola Batorska 597

Tel: (12) 281-63-80

Przedszkole Samorządowe
w Woli Batorskiej

PRZEDSZKOLE PROMUJĄCE ZDROWIE

Nasze przedszkole w roku szkolnym 2014/15 przystąpilo do programu " Szkoła promująca zdrowie". Program ten rozwijany był w Polsce w ramach Sieci Szkół Promujących Zdrowie (ESSzPZ)

,utworzonej w 1992r.,od 1 stycznia 2008 r. w Europejskiej Sieci Szkół dla Zdrowia w Europie-SHE, w wyniku porozumienia WHO/EURO,Rady Europy i Komisji Europejskiej. Polska została członkiem tej sieci w grupie pierwszych ośmiu krajów.

W Polsce koncepcja szkoły ( przedszkola) promującej zdrowie stale się rozwija i ulega modyfikacjom Przyjęto,że:

1.Szkoła,przedszkole:

  -jest środowiskiem, którego społeczność nie tylko uczy się i pracuje,ale także żyje-nawiązuje kontakty z innymi,przeżywa porażki i sukcesy,odpoczywa, bawi się , itp.

  -jest elementem środowiska lokalnego: oba te środowiska wzajemnie na siebie oddziałują;

  -jestm miejscem, które przygotowuje młodych ludzi nie tylko do następnego etapu edukacji, ale również do życia, w tym do dokonywania "zdrowych" wyborów.

2.promująca:

  -tworząca warunki ( fizyczne i społeczne), sprzyjające ochronie i pomnażaniu zdrowia;

  -umożliwiająca aktywne uczestnictwo społeczności szkolnej ( przedszkolnej) w działaniach na rzecz zdrowia.

3.zdrowie:

  -ma cztery wymiary: fizyczny,psychiczny,społeczny i duchowy, które powinny być w harmonii;

  -decyduje o jakości życia ludzi obok wykształcenia i warunków ekonomicznych

Szkoła ( przedszkole) promująca zdrowie tworzy warunki i podejmuje działania, które sprzyjają: dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,podejmowaniu przez jej członków działań na rzecz zdrowia własnego i innych ludzi oraz tworzenia zdrowego środowiska.

Na tej stronie będą pojawiały się działania ,które podejmuje nasze przedszkole w kierunku promowania zdrowego stylu życia.

Wszystkie dzieci w naszym przedszkolu ”  spożywają posiłki wykonane w naszej kuchni. Kuchnia jest kontrolowana przez Państwową Stację Sanitarno Epidemiologiczną – (Sanepid). Jadłospisy przedszkola układane są zgodnie z zasadami prawidłowego żywienia. Rodzice codziennie mają wgląd do aktualnego jadłospisu znajdującego się na tablicy w holu głównym. Posiłki spożywane przez dzieci  są przygotowywane ze zdrowych produktów  najlepszej jakości.. Dominują kasze: jaglana, owsiana, jęczmienna , produkty  z mleka koziego. Nie podajemy słodyczy i cukru ale za to do posiłku  dodajemy  miód, orzechy, migdały, pestki dyni i słonecznika, ,  potrawy przyprawiamy ziołami. Podajemy chleb razowy lub z ziarnami  oraz ciasta domowego wypieku . Nigdy nie brakuje u nas  warzyw  i owoców sezonowych . Z białka zwierzęcego podajemy drób,cielęcina, wołowina, wieprzowina  i ryby. Podajemy wędliny wysokiej jakości Do picia dzieci dostają  wodę , sok z wyciskanych owoców ,kompot wocowy, herbaty owocowe słodzone miodem, kawę zbożową naturalne kakao  .Staramy się  nie podawać dzieciom potraw czy produktów, które zawierają wzmacniacze smaku czy konserwanty jak również napojów wysokosłodzonych..Staramy wprowadzać jogurty naturane własnoręcznie wykonywane.. Podczas posiłku wychowawcy dbają o przekazanie i utrwalenie zasad właściwego zachowaniaprzy stole, umiejętności posługiwania się sztućcami . Zachęcają i namawiają do spróbowania nowych potraw, ale nie zmuszają  do jedzenia. Dzieci uczą się jeść samodzielnie, te które potrzebują jeszcze pomocy, są wspierane przez nauczyciela. Raz w tygodniu dzieci same robią sobie kanapki . W grupie dzieci uczą się wzajemnie od siebie i od nauczyciela, który jest przykładem dla nich. Starsze dzieci pełnią dyżury , pomagają przy nakrywaniu do posiłków oraz sprzątaniu po nich. Ważna dla nas jest atmosfera i nastrój  taki aby dzieci mogły posmakować co jedzą. Uwzględniamy również indywidualne potrzeby żywieniowe dzieci  z alergiami, Nasze przedszkole zapewnia odpowiednio zbilansowane posiłki zawierające najwyższe wartości odżywcze i energetyczne. Chętnie korzystamy z przepisów i rad rodziców.  Stawiamy nie na ilość ale na jakość.

 

Joanna Jurkiewicz - koordynator akcji